štvrtok 11. júna 2015

Nakoľko sa prispôsobujete prostrediu?

Pravda je, že človek je do tej miery úspešný, do akej si dokáže prispôsobiť prostredie (environment) sebe.

Ale veľa ľudí vám povie presný opak. Že sa treba prispôsobiť prostrediu.

Názory ľudí sa na to skutočne rôznia.

Tak si to rozoberme.

Ak sa napríklad budete prispôsobovať prostrediu tým, že nebudete platiť faktúry včas - ako to robia iní Vám, tak môžete veľmi rýchlo skrachovať.

Prispôsobovať firmu schopnostiam pracovníkov (alebo ich ochote, respektíve neochote pracovať) v nej pracujúcich, je taká istá cesta do pekla.

Pracovníci sa predsa musia v prvom rade prispôsobiť potrebám zákazníkov a hlavne firme ako takej.

Samozrejme, že hovoríme o dobre fungujúcej firme, ktorá má zavedené nejaké štandardy - teda aspoň meria výkony pracovníkov štatistikami a manažment to dokáže dobre vyhodnotiť, sú spísané základné pracovné (výrobné) postupy a smernice firmy, …

Ak vám to nedáva zmysel, kto sa má komu alebo čomu prispôsobiť, tak je treba pozrieť sa na úspešné firmy (respektíve ľudí).

Chce to niečo zo života.

Pozrime sa napríklad na firmu Apple. V dobách keď sa prispôsobovala prostrediu, teda vyrábala počítače, tlačiarne, teda to, čo každá HW firma, nebola príliš úspešná. 

A potom prišla s niečím novým - iPhone, následne iTunes, iPad, … a začala diktovať, čo sa bude diať na trhu. V podstate to diktuje dodnes…

A ako ste na tom vy?

Platia tu však isté pravidlá, ktoré sa obísť nedajú:

„Základné pravdy o riadení existujú. Tieto pravdy by sme mohli nazvať „prirodzenými zákonmi“. Ak človek pozná tieto zákony, tak má výhodu.“


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára