A dnes máme len dve možnosti a to podľahnúť alebo prežiť.
Záleží to skutočne odvetvie od odvetvia, firma od firmy a tiež človek od človeka.
Musím dopredu povedať, či vlastne napísať, že nie každému sa toto bude páčiť, či čítať ľahko.
A samozrejme rátam s tým, že nie každý bude súhlasiť...
Ale poďme pekne od základov.
Tí, čo majú našetrené alebo dostatočné zásoby na prežitie, na rok lebo viac, toto ani nemusia čítať, lebo prežijú, možno nie celkom komfortne, ale prežijú.
Tí, ktorí dokážu prežiť 2-3 mesiace sú na tom inak.
A tí, ktorí žijú z mesiaca na mesiac majú už teraz veľmi vážne problémy.
Základom prežitia je nezastaviť TOKY.
Či už sa jedná o komunikáciu, energie, toky surovín, tovarov a služieb, peňazí, ...
Tri oblasti sú pre naše (myslím ľudí na Slovensku) prežitie kľúčové a toto musí zabezpečiť štát:
- Energie (sem patria aj IT a telekomunikácie),
- Transport surovín, materiálu, tovarov a s tým spojené služby,
- Dostatok potravín a liekov.
V prvom rade si naše (nechcem písať, že len moje) veľké uznanie a obdiv zaslúžia všetci ľudia, ktorí stále chodia do práce a pracujú (alebo pracujú doma na home office) naplno a to s minimálne rovnakým nasadením ako pred touto situáciou.
Sú to zdravotníci (lekári, sestry, pracovníci laboratórií), lekárnici, záchranári, hasiči, policajti, pracovníci v obchodoch s potravinami (celý potravinársky priemysel), pracovníci drogérií a prevádzok, ktoré nie sú z nariadenia vlády zatvorené.
A samozrejme všetci pracovníci vo všetkých firmách, kde nezastavili produkciu, či výrobu.
Človek dokáže zvládnuť len to, na čo sa vie pozrieť (na fakty, pravdu) bez zbytočných emócií a obviňovania druhých.
Takže, kto môže byť z hľadiska financií "relatívne v pohode"?
Dalo by sa povedať veľmi jednoducho, že všetci tí, ktorí majú a udržia si prácu, ale sú to hlavne:
- Vláda, pani prezidentka, poslanci, štátni zamestnanci, ženy na materských, dôchodcovia a ľudia na sociálnych dávkach - im budú totiž peniaze na účty chodiť, či už bude karanténa trvať 14 dní alebo do konca roku.
- Zamestnanci v štátnych firmách - tu sa dá očakávať, že pracovníci budú maximálne na 60% úväzok doma - výplata im bude chodiť, či budú pracovať alebo nie.
- Zamestnanci vo veľkých firmách ako sú VW, PSA, a podobne - pracovníkov nechajú s 60% platom doma a postupne spustia obmedzenú prevádzku alebo výrobu.
- Firmy, kde sa nezastavili toky - potraviny, drogérie, lekárne, predajne krmív a výroba a priemysel s tým spojený, banky a poisťovne. Majú a budú mať tržby, takže budú mať z čoho platiť svojich pracovníkov.
- Televízia, rozhlas, mobilní operátori, IT firmy.
- Tam, kde je možná práca z domu.
Kto je existenčne v ohrození?
Všeobecne by sa dalo napísať, že sú to tí, ktorým sa zastavili TOKY. Je jedno, či im prestali odberatelia platiť, nemajú ako svoje výrobky dodať zákazníkom alebo im odberatelia zrušili (či nemajú nové) objednávky.
Konkrétne však sú to tieto firmy, podnikatelia, živnostníci a ich zamestnanci:
- Maloobchodné prevádzky a prevádzky so službami (okrem vyššie uvedených), ktoré sú podľa opatrenia ÚVZ číslo OLP/2595/2020 uzatvorené.
- strední a malí podnikatelia a ich pracovníci (môže hovoriť ktokoľvek a čokoľvek, ale oni zamestnávajú cca 2/3 pracovníkov na Slovensku).
- skutoční živnostníci - SZČO (zamestnávajú sami seba).
S čím zápasia?
To by som asi rozpisoval na 10 aj viac strán, záleží to odvetvie od odvetvia a podnikanie od podnikania, živnostník od živnostníka.
Dobrá správa je, že rozumní ľudia chcú chodiť do práce a pracovať.
Čo robiť?
Základom je:
1. Vytvorte bezpečné prostredie pre fungovanie.
Z hľadiska ochrany zdravia, nariadení vlády a samozrejme zdravého rozumu. Nosiť rúška a dezinfekcia je základ.
Je načase začať písať a vydávať smernice a príkazy v písomnej forme.
Zrušte napríklad kávičkovanie a vykecávanie sa fajčiarov a ich zhlukovanie. Dajte jasné pravidlo, že im to nezakazujete, ale počet ľudí v kuchynke alebo na mieste vyhradenom pre fajčiarov je maximálne 1. Aby ste to mohli presadiť a aj právne vynútiť a mali aj oporu v zákone, tak to nazvite “Pracovný poriadok” (podľa príslušných paragrafov Zákonníka práce) - opatrenia v čase krízy.
Dajte pracovníkom jasné pokyny, čo sa týka fungovania firmy, ich práce...
Vo firmách väčšiny mojich klientov sa nečaká na to, čo povie a nariadi vláda, ale konajú tak, aby prežili (na úrovni firiem a nemuseli prerušiť prevádzku, či výrobu) - mnohé pracovníčky - už sami doma našili rúška a doniesli do práce. V jednej firme dokonca pani riaditeľka už minulý pondelok priniesla pre svojich pracovníkov vlastnoručne našité rúška, tak, aby mal každý aspoň 1. Jednoducho skutoční lídri robia opatrenia.
2. Dajte im pevné body pre fungovanie.
Urobte všetko pre to, aby ste nemuseli prerušiť vašu produkciu. Čím dlhšie dokážete fungovať a nezastavíte TOKY - na vstupe - nákup surovín, výroba, na výstupe - expedícia a doprava k zákazníkovi, tým dlhšie dostanete do firmy aj to najdôležitejšie a to sú peniaze, aby ste mohli platiť svojich ľudí a dodávateľov.
Je to síce nepopulárne, ale nie ste politici, aby ste to teraz vo firmách hrali na obľúbenosť alebo na krásu.
Určite je lepšie povedať, že všetci idú na 60% výplat, či minimálnu mzdu a takto dokážete ako firma prežiť 3-6 mesiacov, možno aj dlhšie alebo dostanú 100% výplaty a do 2 mesiacoch ich budete aj tak musieť prepustiť - kde nič nie je, ani čert nezoberie. Aby sa na to vedeli pripraviť.
Ak chcete vedieť viac, čo robia úspešné firmy a podnikatelia v tejto dobe, tak mi jednoducho napíšte na:
zak@akoriaditfirmu.sk
PS: "Odborári", hrdinovia na internete a nekoneční diskutéri, či mudrlanti a anonymovia ani nepíšte, pretože sa musím a budem sa venovať tým, ktorí sa rozhodli túto dobu prežiť a zachrániť svoje firmy a pracovníkov, ktorí v nich pracujú.
konám v duchu tohto príspevku - nemám čas na dlhšiu správu - riešim toky!
OdpovedaťOdstrániťAno souhlasím, dělám toky, vybírám lidi, volám klientům, sepisuji směrnice. :-)
OdpovedaťOdstrániť